ISO 9001:2015 Sistem menadžmenta kvalitetom
Standard ISO 9001 je jedini standard u poslovnom svetu, koji se koristiti za sertifikaciju Sistema menadžmenta kvalitetom, za koji međunarodna sertifikaciona tela izdaju sertifikate o usaglašenosti. Ovi sertifikati su dokaz da sertifikovana organizacija ima efikasan sistem kojim postiže:
• zadovoljstvo korisnika i ispunajvanje njihovih zahteva,
• efektivnost i kontinuitet u primeni zahteva standarda ISO 9001,
• verodostojnost u ispunjavanju zakonskih, ugovornih i drugih preuzetih obaveza,
• poverenje tržišta u kvalitet proizvoda/usluga.
ISO 14001:2015 Sistem zaštitom životne sredine
Implementacijom ISO 14001 utvrđuje se koji od procesa u kompaniji zagađuju životnu sredinu, određuju se realni ciljevi i uvode se neophodne mere koje podpomažu ostvarenje utvrđenih ciljeva.
Aspekti na kojima se temelji ISO 14000 su:
• Svest o uticajima na životnu sredinu,
• Prihvatanje odgovornosti za te uticaje,
• Smanjenje štetnih uticaja i
• Dodeljivanje odgovornosti članovima društvene zajednice za uticaje na životnu sredinu.
OHSAS 18001:2007 Sistem upravljanja zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu
Održavanje visokog nivoa zdravlja i bezbednosti predstavlja važan ljudski aspekt, koji reprezentuje etički i socijalni nivo organizacije. Povećanje bezbednosti i zdravlja na radu ima visok ekonomski značaj, jer rešavanje pitanja koja se odnose na bezbednost na radu, stvaranje povoljnih uslova rada i radnih odnosa, doprinosi optimizaciji radnih procesa sa pozitivnim ekonomskim efektima.
Standardi serije 18000 bave se upravljanjem i zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu. Oznaka OHSAS – Occupational Health and Safety Assessment Series, prevodi se kao: sistem upravljanja zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu, mada je prisutan i termin: bezbednost i zdravlje na radu.
Cilj sistema za upravljanje zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu je da se u što većem obimu nekontrolisane opasnosti prevedu u kontrolisani rizik i na taj način da se bolje zaštite zaposleni ali i da se obezbedi neometano poslovanje.
ISO 31000 Menadžment rizikom
Standard ISO 31000 pruža generičke smernice za upravlјanje rizicima u celoj organizaciji. Ovaj standard je zasnovan na australijsko-novozelandskom standardu AS/NZ 4360:2004. Usvajanjem standarda ISO 31000:2009 prestao je da važi AS/NZ 4360:2004.
Prema standardu ISO 31000 proces upravljanja rizikom obuhvata:
Implementacijom procesa upravljanja rizicima prema ISO 31000 organizacija može imati višestruke koristi:
unapređenje otpornosti organizacije prema problemima i dr.
ISO 37001:2016 Anti-korupcijski sistem
Standard je dizajniran radi uvođenja anti-korupcijske kulture unutar ogranizacije i primenjivanja odgovarajuće kontrole, što će zauzvrat povećavati šanse za otkrivanje podmićivanja i smanjiti njegovu pojavu na prvom mestu.
ISO 37001 Sistemi menadžmenta protiv mita – Zahtevi sa uputstvom za korišćenje, daju zahteve i smernice za uspostavljanje, implementaciju, održavanje i unapređenje sistema za upravljanje korupcijom. Sistem može biti nezavisan ili integrisan u celokupan sistem upravljanja.
Podrazumeva korupciju od strane i protiv organizacije ili njenih zaposlenih, kao i podmićivanje preko strane treće strane. Podmićivanje može se odvijati bilo gde, biti od bilo koje vrednosti i može uključiti finansijske ili nefinansijske benefite.
ISO 27001 Upravljanje bezbednošću i zaštitom informacija
Implementacija sistema zaštite i bezbedosti informacija pruža uverenje klijentima i poslovnim partnerima da se prema informacijama postupa odgovorno i da se one koriste i distribuiraju profesionalno i sigurno.
Uvođenjem Sistema menadžmenta u skladu sa ISO 27001 postižu se sledeće koristi:
ISO 50001:2011 Sistem menadžmenta energijom
ISO 50001 standard pružamogućnost organizacijama da povećaju energetsku efikasnost, smanje troškove i umanje negativan uticaj na životnu sredinu.
Primenom standarda ISO 50001 se postiže sledeće:
•pruža se pomoć organizacijama da bolje koriste svoju opremu koja koristi energiju,
•daje se uputstvo za procenu, merenje, dokumentovanje i izveštavanje o energetskim unapređenjima i njihovom uticaju na emisiju gasova staklene bašte,
•stvara se transparentnost i omogućava komunikacija u vezi sa upravljanjem energetskim resursima,
•promovišu se najbolje prakse u upravljanju energijom i insistira se na dobroj praksi u upravljanju energijom,
•pomaže se postrojenjima u evaluaciji i postavljanju prioriteta u implementaciji novih energetski efikasnih tehnologija,
•pruža se okvir za promovisanje energetske efikasnosti kroz lance snabdevanja,
•omogućavaju se unapređenja u upravljanju energijom u kontekstu smanjenja emisije gasova staklene bašte,
•omogućava se integracija sa drugim sistemima upravljanja